Menu

     
MIMORIADNA SITUÁCIA  NA SLOVENSKU
 
 
  Núdzový stav na Slovensku - dodržujte nariadenia vlády a rozhodnutia krízového štábu - chránte sa pred nákazou

Minimálna mzda od začiatku roka 2015 stúpne

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 352 eur na 380 eur.

Ide o nárast o 7,95 %. Najnižší možný hrubý hodinový zárobok tak v budúcom roku dosiahne 2,184 eura, kým v súčasnosti je to 2,023 eura. Nedávno o tom rozhodla vláda. Razantnejším zvýšením minimálnej mzdy chce vláda zabezpečiť, aby suma minimálnej mzdy garantovala zamestnancovi vyšší čistý príjem, ako predstavuje hranica rizika chudoby.

Zvýšenie minimálnej mzdy po rokovaní vlády premiér Róbert Fico spolu s ministrom práce Jánom Richterom pred kamerami odškrtli aj zo svojej tabule sľúbených pozitívnych sociálnych opatrení. Ako povedal Fico, je totiž povinnosťou vlády, aby po tvrdej konsolidácii vyšla v ústrety ľuďom opatreniami, ktoré v rámci možností zvýšia životnú úroveň. „Budeme neustále vytvárať tlak na zvyšovanie minimálnej mzdy. Musí sa viac oplatiť pracovať, ako sedieť doma na sociálnych dávkach,“ tvrdí premiér.

Predseda vlády zároveň odmietol vyhlásenia, že zvyšovanie minimálnej mzdy by mohlo spôsobiť problémy napríklad v nemocniciach, ale aj hlasy podnikateľských združení, že takýto krok môže zvýšiť tlak na rast nezamestnanosti najmä v chudobnejších regiónoch.  S dôsledkami sa podľa predsedu vlády musí vysporiadať každý zamestnávateľ, každý minister po svojom. „Minimálna mzda je pre nás svätá vec,“ dodal.

Podnikateľom, ktorí sa obávajú, že minimálna mzda môže negatívne vplývať na nezamestnanosť, premiér odkazuje, že takéto vyjadrenia principiálne odmieta. „Pozdravujem všetkých, ktorí tvrdia tieto nezmysly, že by mzda 380 eur mala spôsobovať v podnikaní nejaké ťažkosti,“ tvrdí. Vláda zamestnávateľom navyše podľa neho ako kompenzáciu ponúka mechanizmus znižovania zdravotných odvodov. Ak niekto tvrdí, že mzda 380 eur v hrubom je vysoká nech skúsi z tejto mzdy vyžiť.

Minimálna mzda sa od začiatku tohto roka zvýšila o 4,2 %, resp. o 14,3 eura na 352 eur. Od začiatku minulého roka minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády stúpla o 3,2 % na 337,7 eura. V roku 2012 išlo o nárast najnižších zárobkov tiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 sa minimálna mzda zvýšila o 3 % na 317 eur.

Kto je Online

Práve tu je 15 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Partneri