Menu

     
MIMORIADNA SITUÁCIA  NA SLOVENSKU POKRAČUJE
 
 
  Núdzový stav na Slovensku sa skončil - buďte disciplínovaní, chránte sa pred nákazou

R. FICO: Ľudia potrebujú od našej vlády ešte viac, ponúkame im balíček

 
Opatrenia strany SMER-SD
Uznesenie zo snemu
Fotografie zo snemu

V sobotu 28.6.2014 sa v Bratislave konal pracovný Snem strany SMER- sociálna demokracia.  Úlohou rokovania bolo zhodnotiť plnenie Programového vyhlásenia vlády a prijať postup na ďalšie obdobie. Predseda strany R. Fico poukázal na pozitívne výsledky pri plnení úloh a kriticky poukázal na nedostatky a rezervy nie len pri plnení úloh, ale aj v činnosti strany SMER-SD. Prehlásil, že strana sa musí výrazne vrátiť smerom k občanovi a všetci funkcionári od ministrov až po funkcionárov v obciach si opätovne musia uvedomiť, že sú na svojich postoch pre ľudí a nie opačne. Snem prijal rozhodnutia na základe ktorých sa v najbližšom období uskutoční personálny audit v strane na všetkých stupňoch organizačnej štruktúry. Strana sa rozlúči s tými, ktorí vo funkcii sklamali. Je preto možno očakávať aj personálne zmeny vo vláde a na ďalších postoch. Snem schválil postup na ďalšie obdobie a schválil Opatrenia na zlepšenie životnej úrovne ľudí. Za okresnú organizáciu SMER- SD Nové Mesto nad Váhom sa snemu zúčastnili Dušan Bublavý, Marian Mesiarik a Vladimír Sumbal. 

 

Ľudia potrebujú po rokoch strádania od sociálno-demokratickej vlády ešte viac.  Vo svojom prejave poča pracovného snemu strany Smer-SD v Bratislave pred 246 delegátmi to vyhlásil predseda strany Robert Fico, ktorý predstavil 15-bodový pozitívny sociálny, ekonomický a finančný balíček. Ak ho snem schváli, bude to záväzný plán s tým, že sa ešte bude komunikovať so sociálnymi partnermi.

Sociálny, ekonomický a finančný balíček

Balíček okrem iného obsahuje historicky najvyššie zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie odvodov pre kategóriu stredno a nízkopríjmových zamestnancov, zavedenie minimálneho dôchodku, zvýšenie vianočného príspevku, dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi, pokles cien plynu pre domácnosti v roku 2015 a 2016 o dvojciferné číslo, ako aj rozšírenie kapacít jaslí a škôl približne pre 20.000 detí ročne.

Smer-SD tiež má záujem zvýšiť zľavy pri cestovaní vlakom do práce z 35 na 50 percent, zaviesť vlakovú dopravu zadarmo pre všetkých dôchodcov a študentov základných, stredných a vysokých škôl od januára 2015, rozšíriť študentské odvodové úľavy pri práci na dohodu, podporiť asistentov učiteľov pri zdravotne postihnutých žiakov, podporiť praktické odborné vzdelávanie, zaviesť daňové úľavy na podporu výskumu a vývoja, ako aj zaviesť možnosť úhrady DPH až po prijatí platby za faktúru. "Tento balíček je pripravený na základe zvládnutej konsolidácie a lepšieho výberu daní," vysvetlil Fico.

Predseda Smeru-SD a premiér pripomenul, že jeho strana stále vládne v období hlboko poznačenom finančnou a hospodárskou krízou. "Aby sme udržali normálny chod štátu, museli sme spoločne na úrovni EÚ a SR prijať bezprecedentné rozhodnutia. Ak by Európa spoločne s členskými štátmi nepristúpila k týmto rozhodnutiam, dnes by takmer isto euro neexistovalo a Európa by bola v hlbokej recesii," upozornil.

Fico priznáva, že by boli straníci naivní, keby očakávali, že ich niekto pri konsolidácii verejných financií podporí či pochváli. "V kampani pred voľbami do NR SR a aj po zostavení vlády sme boli obviňovaní, že pôjdeme gréckou cestou. Dnes môžeme s hrdosťou povedať, že naša vláda ukázala, že vie byť dobrým hospodárom. Ľudia musia mať istoty, že nie sú ohrozené ich vklady, že sa neznehodnotí euro a že kríza neskončí totálnym rozvratom štátov ako takých, "apeloval.

Úspechy vlády podľa premiéra

Za doterajšie úspechy svojej vlády označil zníženie deficitu pod tri percentá a vyradenie SR z procedúry nadmerného deficitu, hospodársky rast, ktorý bude podľa jeho slov v rokoch 2014 a 2015 patriť k najvyšším v EÚ, úroveň verejného dlhu, rast reálnych miezd, pokles nezamestnanosti, revolúciu vo výbere daní a predchádzaní daňovým únikom a podvodom a skutočnosť, že Slovensko vyrokovalo 13-percentný nárast eurofondov v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

"Tieto veci verejnosť automaticky nevníma, pokiaľ sa nepretavia do zlepšenia životnej úrovne. Aj keď ceny niekoľko mesiacov nerastú, ľudia majú pocit, že je stále hrošie. Ľudia nás nebudú voliť za to, čo sme urobili, ale za to, akú budúcnosť im ponúkneme. Sociálna demokracia nemôže nikdy prepadnúť individualizmu, kultu osobného úspechu a predstave, že filantropia môže nahradiť sociálny štát a solidaritu," vyhlásil premiér. Smer-SD preto bude pokračovať v plnení programového vyhlásenia. "Nie je dôvod ani záujem robiť jeho revíziu, ideme podľa plánu. Prvým cieľom bola a je ochrana ľudí pred neodôvodnenými následkami krízy, podpora rastu a zníženie deficitu pod tri percentá. Minimálne tu máme veci splnené," povedal s tým, že Smer-SD má dnes povinnosť správať sa sociálno-demokraticky viac ako kedykoľvek predtým.

Kto je Online

Práve tu je 15 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Partneri